Home » Blog » Dobra praca – pakiet porad od rekruterów

Zaprosiliśmy wiodącego rekrutera z prestiżowego portalu pracy i kariery szukampracy.pl do stworzenia listy najważniejszych porad dot. aktualnych trendów w poszukiwaniu pracy. Tu poznasz opinie naszego gościa.
Jednym z fundamentalnych czynników owocnego zabiegania o posadę jest oczywiście właściwe przedstawienie się. Mowa w tym miejscu nie jedynie o rozmowie wstępnej, lecz o momencie odrobinę wcześniejszym. Aby wszakże udało się doprowadzić do rozmowy kwalifikacyjnej, wymagane dokumenty związane z naborem powinny znaleźć się u przedsiębiorcy. Dlatego też niezwykle istotny jest fakt, aby nasze CV oraz nasz list motywacyjny korespondowały z obowiązującymi wyznacznikami. Ponadto oczywiście należy potencjalnego pracodawcę czymś szczególnym zainteresować, a być może też zaskoczyć. Przede wszystkim trzeba jednak skierować uwagę na to, aby podanie o zatrudnienie oraz curriculum vitae były skomponowane we właściwy sposób. Ma to swoją wagę w relacji do tego pierwszego, jako że możemy zaobserwować, że niemało aplikujących ma pewien dylemat właśnie z tym pismem. Problemy zawierają się tak w niewłaściwie sformułowanej treści, jak też w niewłaściwym stylu tekstu. Wypada zatem tutaj zaakcentować, iż odpowiednio skomponowany list tego rodzaju składa się z określonych części, których nie powinno zabraknąć. Wyróżnimy zatem:

 • personalia,
 • miejscowość oraz data,
 • odbiorca,
 • zwrot kurtuazyjny,
 • instrodukcja,
 • część właściwa,
 • zamknięcie,
 • kończący zwrot formalny.

  Z czterema wymienionymi na wstępie większego kłopotu zasadniczo nie powinno być, jednak należy sprecyzować, jakie dane muszą być zawarte we wprowadzeniu, części właściwej oraz w zakończeniu. W introdukcji zwykle umieszcza się tego rodzaju niezbędniki, jak krótkie przedstawienie kandydata, źródło, z którego usłyszeliśmy o tej posadzie oraz adnotacja odnośnie do tego, o jaką posadę się staramy. Dalszy ciąg dokumentu to fragment na uargumentowanie swoich starań o pracę. Należy zatem napisać o tym, dlaczego konkretnie nas firma powinna przyjąć na wybrane stanowisko, a nie innego kandydata. Mamy zatem część przeznaczona na wyróżnienie się swoimi kompetencjami. No i zamknięcie. Tutaj wypada wyrazić swoją chęć przyjęcia danej pracy, wyrazić chęć odbycia wizyty w siedzibie zakładu na rozmowie rekrutacyjnej. dyskutowany list ma być napisany krótko i rzeczowo.

  Tekst napisany przez szukam ofert pracy