Home » Blog » Jakich pracowników najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>Ostatnio przedsiębiorstwa zaczynają mieć zwiększające się problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi do pracy, na dzień dzisiejszy taki problem ma blisko 45 procent wszystkich firm. Jak można zauważyć, taka sytuacja ma miejsce w wielu państwach, a Polska jest znacznie powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to rezultatem paru przyczyn i na pewno z takiej sytuacji są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Prezentowane problemy z zatrudnieniem zaczynają mieć firmy z różnych branż, sytuacja między innymi dotyczy kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale także specjalistów i inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powtarzanym opiniom, które stawiają pośród mocno poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie znalezienie porządnej osoby do działu IT cały czas nie jest łatwe, to jednak w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest niezwykle duża i obejmuje wiele zawodów. Przede wszystkim szukani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużą popularnością cieszą się także spawacze, stolarze i operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach bardzo ciężko jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną dość mocno szukaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są zawodowi kierowcy, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przysługują branży usługowej i gastronomicznej – najróżniejsze hotele i knajpy również nie będą miały prosto jeżeli chcą zatrudnić rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Aktualnie coraz częściej zobaczyć można w wielu branżach zwiększającą się rywalizację o dobrych pracowników. Firmy chcąc pozyskać nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi w pierwszej kolejności są podwyżki pensji.